GÜNCEL HABER


Mürüvet Mum ışığında anıldı

SEVİM ONURALP

HAMİLTON - 28 Ocak günü eski eşi Cengiz Işıko tarafından saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Mürüvet Tuncer, ölümünün 13. gününde, ailesi ve arkadaşları tarafından anıldı.

Son yolculuğuna çıkmadan önce, öldürüldüğü evin önünde mumlar yakılarak trajik bir şekilde hayatını kaybeden Tuncer için bir araya gelenler, kadına yönelik şiddeti kınadılar. SACHA, YWCA Hamilton Başkanı Denise Doyle, "Aile içi şiddetine karşı mücadelelerini" sürdüreceklerini belirtti ve "Bunun için biz çok çalışmalıyız" diyerek herkesi şiddete karşı mücadeleye davet etti.
Anma toplantısında kısa bir konuşma yapan Yerleşim ve Uyum Hizmetleri Örgütü (SİSO)'nden talihsiz kurban Mürüvet Tuncer'in arkadaşı Uzma Qureshi de tepkisini şöyle gösterdi: "Mutlu bir gün için burada bulunmuyoruz, umuyorum yaşadığımız bu son acı olur, hepimiz aile içi şiddete karşı ayağa kalkmalıyız".

Anma töreninde, katılanlar, Tuncer'in iki çocuğu, Ulviye Karakuş, Hüseyin Aydın ile iki kız kardeş, Münevver Tuncer, Merve Coşgun'un acılarına, bir kez daha ortak oldular. Olay günü yaralanan 13 yaşındaki yeğeni Rümeysa Coşgun'un ise, aynı gün hastaneden taburcu olduğu yüreklere su serpti.

Mürüvet Tuncer'in cenazesi Aydın-Nazilli'de toprağa verilmek üzere çocukları ve ailesi tarafından Türkiye'ye götürüldü.

Şubat 2009