TOPLUM


Montreal'de düzenlenen Kadın Günü Kutlamasında birlik iletileri verildi

Montreal Türk Kadınlar Derneği'nce düzenlenen Dünya Kadınlar Günü'nde kadının değeri ve mücadelesi anlatıldı.

Açılışta konuşan Başkan Rabiye Sağ Şeşen, şunları söyledi: "Nedir Kadın? Kadın demek, ayrıcalık demek, emek demek, vefa, sabır, namus, sadakat, huzur ve en önemlisi öğretmen demek, Ana demek…"

Konuşmasında kadının serüvenini öyküleyen Rabiye Sağ Şeşen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hâlâ kadına şiddetin durmadan devam ettiği şu yüzyılda, daha güçlü olmalı kadın. Kenetlenmeli birbirine, omuz omuza verip ilerlemeli. Bizler Ulu Önder Atatürk'ün sayesinde birçok Avrupa ülkesi kadınından daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan şanslı kadınlar arasındayız ve kendisine minnettarız. Kanada gibi kadının değer gördüğü bir ülkede yaşıyoruz. Bizim kadar şanslı olmayan dünyanın herhangi bir yerinde dayak yiyen, cinsel taciz gören, köle olarak kullanılan, köpek kadar kıymeti olmayan kadınların var olduğunu asla unutmuyoruz. Montreal Türk Kadınlar Derneği din, dil ve ırk ayrımı gözetmeden yardıma ihtiyacı olan kadınlara yardım amaçlı kuruldu. Derneğin daha çok kadına yardım edebilmesi için siz kadınlarımızın desteğine ihtiyacı var. Sizler önemlisiniz, bizler önemliyiz. 8 Mart Kadınlar Günümüz kutlu olsun!"

Öte yanda Dünya Kadınlar gününde bir konuşma yapan Tülin Yurtçu dünya kadın hareketi ve haklarının tarihçesinden ve Türk kadınlarının kazanmış olduğu haklardan söz etti ve şöyle dedi: "Atatürk Cumhuriyetimizin ilanından dokuz ay önce şöyle demiştir; 'bizim sosyal topluluğumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri geliyor. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bu nedenle bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken, diğer organı işlemezse, o toplum felç olur.' Atatürk çağdaş bir düşüncenin ürünü olan sözleriyle kadının toplumdaki yerini belirlemiştir."

Konuşmasını sürdüren Tülin Yurtçu, sözlerin şöyle bitirdi: "Günümüzde hâlâ kadın-erkek eşitliği çekişmesi içindeyiz. Ne yazık ki, kadına eziyet sınırsız. Eğer analar erkek evlada sahip olacaklarını duyduklarında sonsuz sevinç yerine, 'ben bu oğlumu nasıl eğiteceğim' diye düşünüp; 'kadına el kaldırma, bıçak çekme, öldürme, kadının kıymetini bil' yönünde oğlunu yetiştirirse gelecek kuşaklarımızı da sağlıklı olarak yarınlara hazırlamış oluruz. Şu eski deyimlerden kurtulalım artık; 'kızını dövemeyen dizini döver', 'eti senin kemiği benim', gelin olan kıza, 'boşanırsan kefeninle gelirsin'… Tarihin hiçbir döneminde hiçbir lider Mustafa Kemal Atatürk kadar öngörülü olmamıştır. Ne mutlu bir Atatürk yetiştiren Türk kadınına, ne mutlu ona sahip olan Türk milletine!"

 
 
 

 

Bizim Anadolu

Mayıs 2015