TOPLUM


Kanada'da Cumhuriyet Halk Partisi Derneği Kuruldu

CELAL UÇAR

TORONTO - 7 Haziran Türkiye Genel Seçimleri yaklaşırken CHP'yi Kanada'daki Türk toplumu içinde örgütleyebilmek amacıyla kurulan dernek 1 Mart Pazar günü Kanada Türk Dernekleri Federasyonu merkezinde bir basına açıklaması yaptı.

Dernek Başkanlığını Halil Sivri, 2. Başkanlığını Hasan Taşkıran, yazmanlığını Şahin Salim ve Başkan yardımcılarını da Yemliha Yumuşak, Kemal Uzunöz, Mehmet Türk, Sedat Çelik, Ergün Ataselim'in oluşturduğu bildirildi.

Yapılan açıklamalarda, dernek çalışmalarına 952 Wilson Avenue'de devam edileceğini belirtilirken, toplum üyeleri de toplantılara katılmaya davet edildi. Türkiye'den CHP'li milletvekillerinin konuk edilip derneğin resmi açılışının yapılacağı belirtilen basın açıklamasında, 'Kanada'da yaşayan Türk toplumunu 9 Eylül 1923 tarihinde kabul edilen parti tüzüğüyle Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan CHP'nin cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik ve devrimcilik gibi 6 ok ilkeleri çerçevesinde örgütlemeyi' amaçlandığının altı çizildi.

Düzenlenen toplantıda dernek yöneticilerinin orta yaş ve üzeri erkeklerden oluşması eleştirilirken, gençlik ve kadınların yokluğu dikkati çekti. Bu arada, arka sıralarda oturan kadın dinleyicilerden Bahar Timur ayağa kalkarak bu yapılanmada kendisinin de olmasının gerektiğini söyledi. Bununla yetinmeyen Timur, bir erkek yöneticiyi masadan kaldırıp kendi kendini yönetici ilan etti. Söz konusu davranış alkışla karşılandı.


Bizim Anadolu

Mayıs 2015