VANCOUVER'DE BAHAR
 

Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği

 

Yazı ve fotoğraflar: Bahar Çınarlı

VANKUVER - Vankuver'deki Turkish Canadian Society Genel Kurul Toplantısı 11 Ocak 2009 tarihinde iyi bir katılım ile gerçekleşti. Oturumu toplumumuzun değerli üyesi, eski dernek başkanlarından Erol Karacabeyli yönetti. Bu toplantıda 2008 Yönetim Kurulu (YK) raporlarını sundu ve aklandı. Ardından dernek için çok önemli bir gelişme olan, son aylarda türlü tartışmalara ve gerilime yol açmış olan tüzük değişikliği oylamasına geçildi. Tüzük değişikliğinin en önemli nedeni "vakıflaşma"ya elverişli olmamasıydı. Bu çok eski tüzüğün zamanın değişmiş şartlarına da uyması gerekiyordu. 2007'deki Yönetim Kurulu tarafından temelleri atılan "tüzük değişikliği çalışmaları", 2008'deki başarılı Yönetim Kurulu tarafından bu konuda uzman bir avukat Anders I. Ourom'da tutularak geliştirildi ve onaya sunuldu. Avukat Ourom'un da Genel Kurulda sunuma katılması birçok üyenin kafasındaki soru işaretlerinin cevaplanmasına yardımcı oldu. Tartışmaları ardından Genel Kurul yeni tüzüğü oy birliğiyle onayladı. Toplantıda Şenkal Öztürkler, Gözen Okumuş, Yusuf ve Nesrin Altıntaş, Ali Ergüden, Murat Madazlı, İsmet Olcay, Semra Yalkın, Sevim Çomu, Eray Karabilgin gibi Vankuver Türk toplumunda yıllardır bilinen, geçmişte toplumumuza büyük hizmetleri dokunmuş eski üyeleri ve özellikle son yıllarda birçok dernek etkinliğinde önemli rol almış olan, nispeten daha yeni üyelerden Güler Aylar da bulunuyordu.

Yeni yönetim kurulu...

Tüzük değişikliğinin oylanmasından sonra yeni Yönetim Kurulu seçimlerine geçildi. Çok etkin, başarılı ve yorucu bir yılın ardından Burç Dizdar hariç eski kurul üyelerinden hiçbiri yeni yönetimde görev almak istemediler. Adaylar arasından yeni Yönetim Kurulu oybirliğiyle seçildi:
B. Burç Dizdar - Başkan
Güler Aylar - Başkan Yardımcısı
Volkan Demirci - Sayman
Mete Gündoğdu - üye

Aynı gün YK'na seçilen Müjde Okuyaz ise kısa bir süre sonra özel nedenlerle görevden istifa ettiğini bildirdi. Dört kişi kalmış bulunan YK tüzük ve gelenek gereğince 5. üyeyi atamak için iç çalışmalara başladı.

Görevi devreden önceki yönetim kurulu...

2009 Yönetim Kurulu'na, yüklendikleri sorumluluklar, planladıkları etkinlikler ve çok önemli olan vakıflaşma çalışmalarında başarılar diliyoruz, 2008 YK'na da Vankuver Türk toplumuna yaptıkları nice katkılar ve üstün başarılarından ötürü toplumumuz adına tekrar teşekkür ediyoruz.

Üç güçlü kadın...

Şubat 2009

Yazarın Önceki Yazıları:
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyretti
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l