VANCOUVER'DE BAHAR


Havai Fişek Deyip Geçmeyelim

Yazı ve fotoğraflar: Bahar Çınarlı

Her yaz Vankuverlileri bir heyecan alır. Nihayet 9 ay süren yağmurlar durur, o bunaltan, insani intihar ettirmek isteten grilik gider ve güneş parlayıp kumlu sahilleriyle, morun ve mavinin bin bir tonuyla parlayan dik başlı dağlarıyla, masmavi göğü ve kıpır kıpır okyanusuyla, yemyeşil ormanları, irili ufaklı yelkenlilerle dolu koylarıyla, arada sudan başını çıkarıp bakan su samurlarıyla, şehir neredeyse bir örtünün altından çıkıvermişçesine gözler önüne serilir, bakanların başını döndürür.

Yazın heyecanla beklenen bir etkinliği de havai fişek gösterileridir. Bu şehir 1990'dan beri her yaz çok büyük çaplı bir uluslararası havai fişek yarışmasına ev sahipliği yapar. Temmuz sonu Çarşamba ve Cumartesi akşamları English Bay adlı koyda denizden atılan bu renk ve ışık cümbüşünü izlemek için insanlar akın akın hem English Bay sahiline, hem de karşı sahil olan Kitsilano sahiline dolar. Çoğu kişi öğle sonrası sahilde yerini almaya başlar, minik mangallar kurulur, sandviçler çıkar, gizlice içilir. Manzaralı balkonu olanlar ise 'Havai Fişek Partisi" vermeye ikna edilir. Gün batımı yüz binlerce kişi tarafından bir ibadet gibi açık havada hep birlikte yaşanır. Morun, turuncunun, pembenin dansettiği şafak herkes tarafından fotoğraflanmaya çalışılır. Fişekler atılmaya başlanınca tüm konuşmalar kesilir, sadece yayınlanan ve radyolardan gelen gösterinin incelikle seçilmiş müziği ışıklara eşlik eder.

Bu yıl yarışmaya Kanada, Güney Afrika, İngiltere ve Çin katıldı. Her biri ayrı birer gecenin gösterisini sundular. İzleyici sayısı alışılmadık sıcaklar nedeniyle daha da fazla oldu. Vankuverliler yıllardır ilk kez sıcaktan kendilerini dışarı atma gereksinimi duydular. İlk kez gece açık havada terlendi.

Ben havai fişekleri sevdiğim bölge olan Kitsilano plajından izledim. Üstüne üstlük Vankuver Belediyesi bir de 'Show Boat'taki gösterileri de ekleyince evde oturmak olmayacaktı. "Kitsilano Show Boat", Kitsilano plajında ses düzeni olan üstü açık bir sahne. Arka planda gün, dağların ve okyanusun üzerinde görkemli bir şekilde batarken, amfi tiyatroda haftada 3 kez sergilenen dans ve müzik gösterilerini, ardından da renk ve ışık cümbüşünü izlemek insana "cennet"te olduğu duygusunu veriyor.

Havai fişek gösterilerinin Vankuver'deki tarihçesine gelince; eski adı "Ateş Senfonisi" (Symphony of Fire)ydi. Benson and Hedges sigara firmasının parasal katkısıyla düzenleniyordu. 2000 yılında Kanada hükümeti sigara reklamlarına sınırlama getirince bu firma düzenleme kurulundan çekildi. 2001 yılında HSBC Bankası, B. C. Hydro Power ve Vankuver Belediyesi göğüsledi maddi yükü. Adı HSBC Işık Kutlaması (Celebration of Light) olarak değiştirildi. O zamandan beridir hep destek olacak yeni kuruluşlar aranıyor. Ve her yıl "Bu sene olmayacakmış" söylentileri dolanıyor. Bu yıl KEG firması açığı kapatmış.

Bu yılın en unutulmaz! havai fişek günü 25 Temmuz'dakiydi. Yine örtüler, sandviçler, biralarla önceden gelip yerini almış olan insanları bir sürpriz bekliyordu. Hava giderek fena bozdu. Bazıları eve dönerken, bazıları her şeye rağmen yağmurun altında beklediler. Hava güneşliden fırtınaya hızla dönerken Vankuver böyle günbatımı görmedi. Doğa gücünü gösterdi ve enfes bir renk cümbüşünü kendisi sergiledi. Ben hiç bir zaman denizin, göğün ve dağların hepsinin sırayla sapsarı, pespembe, tupturuncu olduğunu görmemiştim. Renkleri gören izleyiciler coştular. Herkes dijital (sayısal) makinesiyle fotoğraf çekmeye koyuldu. Havai fişeklerin başlamasından önceki bir saat muhteşem bir gök gürültüsü ve şimşek gösterisi oldu… Bu bana öyle büyük bir haz verdi ki, ardından gelen havai fişekleri umursamadım. Olan Güney Afrika'nın gösterisine oldu!


Ağustos 2009

Yazarın Önceki Yazıları:
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!

1. Vancouver Türk Şiir Günü

l