VANCOUVER'DE BAHAR


Vankuver'de laik Cumhuriyet savunucuları coşkuyla bir araya geldi


Yazı ve fotoğraflar: Bahar Çınarlı

Cumhuriyetimizin 86. yıldönümü 24 Ekim Cumartesi gecesi Vankuver'deki Türk Kanada Cemiyeti'nin düzenlediği balo ile Executive Airport Plaza Hotel'de kutlandı. Geceye 210 konuk, 15 gönüllü ve 25 sanatçı-dansçı katıldı.

Bu kutlamayla ulu önder Atatürk'ün Türk halkına kazandırdığı özgürlük ve çağdaş yaşam biçiminin dünyanın neresinde olursa olsun şükranla hatırlanacağına ve açtığı yoldan yürüneceğine bir kez daha söz verilmiş oldu.

Gecenin sunuculuğunu incelikle, biri beyaz diğeri kırmızı elbise giymiş olan Eva Ziltener ve Çağrı Berk başarıyla yaptılar.

Kutlama, Türk ve Kanada ulusal marşlarının okunmasıyla başladı. Herkes ayağa kalkarken marşlar mikrofondan aramızdaki sanatçılar tarafından canlı olarak seslendirildi. İstiklal Marşını Şafak Karaca ve Güler Aylar düet olarak söylediler. Kanada ulusal marşını ise Eva Ziltener eşsiz güzellikte seslendirdi.

Marşları konuşmalar izledi. Önce Fahri Konsolosumuz Mehmet Sezginalp'ın açılış konuşması, sonra dernek başkanı Burç Dizdar'ın topluma konuşması, ardından da Yusuf Altıntaş'ın konuşması izledi.

Bu satırların yazarı, bu konuşmalar esnasında mümkün olduğunca sessizce birer birer davetlileri selamlıyor, birlik ve beraberliğin, laikliğin kalesi olan Bizim Anadolu'nun son birkaç sayısını onlara dağıtıyordu.

Dernek Başkanı Burç Dizdar'ın konuşması çok beğeni aldı. Geçtiğimiz zor zamanlarda derneğin çok az destekle Türk'lerin haklarını ve onurunu korumak için canla başla çalıştığına, derneğin konumunu yükseltme ve dış saldırılara karşı koyma çabalarına değiniyordu. Konuşmaya olumlu tepki hemen geldi ve dernek konuklarından biri 1000, diğeri 70 dolarlık bağış çeki imzaladı.

Ardından son yıllarda kurulmuş olan TCS Türk Müziği Korosu'nun söylediği İstanbul şarkıları Şebnem Uçar'ın gitarı eşliğinde seslendirildi ve çok beğeni topladı.

Dans öğretmeni Ece Aydın'ın balo için çok kısa sürede yetiştirdiği Nazde Edeer, Defne Birol, Melody Saleh, Jacqueline Fontaine'den oluşan dans grubunun gösteri sahnedeki en genç katılımdı sanıyorum. Mavi kostümleri ve enerjileriyle çok ilgi çektiler.

Gösteriler arasında piyango çekilişleri yapıldı, "acaba kazanacak mıyım bir şey?" diye heyecanlar yaşandı.

Özellikle balo için bir araya gelen değerli müzisyenler Şafak Karaca, Erman Yavuz, Erkan Gençol ve Erdal Kun'un gitar, saz ve vurmalı çalgıları ve özellikle de kadife sesleriyle sevilen Türkçe şarkıları seslendirmeleri davetlileri coşturdu. Daha sonra davetlilerden çok beğenilen bu gösterinin daha uzun olmuş olmasını dilediklerini duydum. Katılıyorum.

Bu coşmaya başlamış ve artık dansa hazır olan davetliler hemen ardından başlayan DJ Emrah Alpah'ın seçtiği birbirini kovalayan enerji dolu ritmik Türkçe müzikleriyle piste çıktılar. Pist iki saat hınca hınç doluydu. Vankuverliler geceyi şen bir şekilde kutlayarak sonlandırdılar. Kolbastıya kadar her tür dans sergilendi. Marifetler ortaya döküldü. Seniz'in çok büyük bir Türk bayrağını dans esnasında dalgana dalgalana dolaştırması ortamın şevki ve sevincini artırıyordu. Gecenin çok başarılı ses sistemi ve görüntülerinden sorumlusu Semiral Tuncer'di.

Gecenin perde arkası kahramanları ise bilet satışlarını ve üyelik kayıtlarını üstlenen Berna Akoğlanoğlu, otelle ilişkileri yürüten YK üyesi Mete Gündoğdu, muhteşem süslemede Ercan Selek, Jamuna Selek ve Verda Kocabaş, fotoğraf çekiminde Volker Bodegom, piyango biletleri çekilişinde Mine Dery, Berna Salman, Özen Dizdar ve Ayten Kun, etkinlik fotoğraflarını hazırlayan Bekircan Tahberer ve ışık yönetiminde Abelardo Mayoral oldu.

Balo genel eşgüdüm sorumlusu ise YK üyesi Güler Aylar'dı. Bu başarılı kutlama için tüm 2009 YK'si ve gönüllüleri candan tebrik ediyorum.


Kasım 2009

Yazarın Önceki Yazıları:
Havai Fişek Deyip Geçmeyelim
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l