VANCOUVER'DE BAHAR

Dünyanın gözü 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunlarında

Bahar Çınarlı

Son beş yıldır Vancouver'de hummalı bir çalışma vardı. Birçok yerde inşaattan trafik yavaşlamıştı. Olimpiyatlardan önce çeşitli spor tesisi, kalınacak yer ve havaalanından şehir merkezine ulaşan metro yetiştirilmeye çalışılıyordu. Gelenlerin görebileceği her yer boyanıyor, süsleniyor, parlatılıyor, eski binaların yerlerini yenileri alıyordu. En güzel haliyle görünmek istiyordu şehrimiz. Dünyaya ne tür bir görüntü verecekti? Doğayı koruma yanlısı olduğunu ispatlamak için fırsat çıkmıştı. Bir çok anayolun birer şeridi bisikletçilere ayrıldı. Şehrin ortalarındaki yeşil alanlar pekiştirildi. Dünyaya "rezil olmayalım" diye şehir merkezinde uyuşturucu kullananların oraya buraya attıkları şırıngalar toplandı. Hatta bir rivayet dolaştı, 'merkezdeki evsizleri toplayıp şehir dışında bir binaya yerleştirmişler olimpiyatlar bitene kadar' diye. Herkes son beş yıldır spekülasyon yapıyordu, emlak piyasası olimpiyatlardan sonra sönecek miydi, yoksa çıkmaya mı devam edecekti. Son haftalarda sokaklarda değişik sanat yapıtları, konserlerle kalpler daha bir hızlı atmaya başladı. Olimpiyat meşalesi Kanada'nın en ücra yerlerinden bile geçirilmiş ve tüm Kanadalılar bu büyük olayın bir parçası olduklarını hissetmişlerdi. Özellikle Vancouver'de ve tüm Kanada'da bu kadar mutluluk, heyecan ve gurur yaratan başka bir etkinlik yıllardır olmamıştı.

Sayılı gün çabuk geçti ve olimpiyatlar kapıya dayandı. Küçük Türk toplumunda da başka bir heyecan başladı. Gelecek Türk atletlerinin karşılanması, bu yabancı ortamda sıcaklık bulmaları için kollar sıvandı. Turkish Canadian Society (TCS) bildiri yollayarak toplumu havaalanında gelecek kafileyi karşılamaya davet etti. Başkan Burç Dizdar ve Yönetim Kurulu'ndan Volkan Demirci, Volker Bodegom ve Fahri Konsolosumuz Mehmet Sezginalp dahil olmak üzere toplumumuz üyeleri ay yıldızlı bayrağımızla gelen kafileyi karşılamaya havaalanına gittiler. Türkiye'den gelen kafilede Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, 4 atlet ve antrenörler vardı. Atletler, Kayaklı Koşuda yarışacak Kelime Çetinkaya ve Sebahattin Oglago, Alp Disiplinde yarışacak Tuğba Daşdemir ve Erdinç Türksever'den oluşuyordu. Buz pateninde yarışacak olan Türk kökenli Kanadalı Tuğba Karademir'in ise bir kaç gün sonra ailesiyle Ontario'dan ayrıca varacağını öğrenmiştim.

Ardından gelen bayrak töreni için de duyuru yapıldı ve toplum bireyleri Türk bayrağının çekildiği ve ulusal marşın çalındığı anda Türkiye'den gelen kafileyi yalnız bırakmadılar. Bayrak töreninde Türkiye'den spor yöneticileri ve buradan destek için katılan Türk-Kanadalılar vardı.

Vancouver'in başka konukları da vardı

Aynı günlerde Türkiye'den ikinci bir kafilenin, 20 kadar politikacı ve bakanın Vancouver'e geldiğini de öğrendim. Aralarında Başbakan Baş Müşaviri Erol Kaya, Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve eşi Verda Özak, Sağlık ve Turizm eski bakanlarından Bülent Akarcalı, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve himayelerindeki heyet vardı. Bu haber Türk toplumuyla genelde paylaşılmadı. Bu kafile Fahri Konsolos Mehmet Sezginalp ve TCS Başkanı Burç Dizdar tarafından resmi törenle karşılandılar. Bu 20 kişilik kafilenin neden burada olduğuna dair de bir açıklama yapılmadı. "Trabzon ve Erzurum'da yapmayı düşündükleri kış oyunları için fikir almak" şeklinde bir açıklama duydum; ancak bu kafile olimpiyatların yapıldığı kayak merkezi olan Whistler yerine Vancouver şehrinde kalıyorlar. İçlerinden sadece bir kişinin, bir yarışmaya bileti olduğunu öğrendim.

Böylece özetle Türkiye'den olimpiyat için gelenlerin sayısı 30 civarında olmakla birlikte, aralarında sadece 4 atlet var. 5. atlet ise Kanada içinden ayrıca geldi.

Bu satırları yazdığım 12 Şubat günü ise B.C. Place'de iki saatlik muazzam bir açılış töreni oldu. Kış olimpiyatları arasında gelmiş geçmiş en görkemli açılışlardan birisiydi. Meşhur sanatçılar, sporcular, toplum liderleri inanılmaz güzellikte bir koreografi ve ışık oyunlarıyla izleyicilere unutamayacakları anlar yaşattılar. Ana tema Kanada'nın çok güzel ve doğası zengin bir ülke olduğu, insanlarının sevgi dolu ve çok barışçıl olduğu, çok kültürlülükten gurur duyulduğuydu.

Öyle güzeldi ki, tüm izleyiciler adeta büyülenmişti. İnsanlığa ve kardeşliğe, dünya için iyi bir şeyler yapmaya dair çok olumlu duygular içinde ayrılındı. Kanadalılar Kanadalı olduklarından gurur duydular. Törende Başbakan Stephen Harper de eşiyle vardı.

Trajik bir şekilde bir gün önce son antrenmanı esnasında kaza geçirip ölen Gürcistanlı atlet Nodar Kumaritaşivili için bir dakika saygı duruşunda bulundu. Tören CTV tarafından naklen yayınlandı. CTV sunucuları kısa kısa alana giren ülkeler hakkında bilgi de veriyorlardı. İlk giren ülke geleneksel olarak Yunanistan'dı. Sunucular Yunanistan'ı överek olimpiyatların ve daha bir çok kültürün dünyaya onların hediyesi olduğunu söylediler. Aklımda özellikle yer etmiş olan diğer üç yorum ise şöyle: İtalyanlar için "Her zamanki gibi stilli ve şık" denildi.

Son anda Tuğba'nın elinden bayrak alındı

Hindistan ekibinin kıyafetlerinin birbirine uymadığı için Vancouver'deki Hint-Kanadalıların yardım ederek tüm takımı bir örnek giyindirdiği söylendi. Türk ekibinde bayrağı Kelime Çetinkaya taşıyordu. (Kanada'da da çok sevilen buz patenci, gururumuz Tuğba Karademir'den bu onurlu görev son anda Türkiye Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından çekilip alınmıştı. Bayrağını kendisinin taşıyacağını, bunun için de büyük mutluluk duyduğunu her yerde dile getiren Karademir bu karar üzerine büyük bir şok geçirmişti). CTV sunucuları Tuğba'nın Türk asıllı Kanadalı olduğunu vurguladılar ve anne- babasının bilet alamadıkları için kızlarını izleyemeyeceklerini -maalesef- eklediler. Bu beni üzdü. "Parasız" milletler arasında bir biz, bir Hintliler sayılmıştı. Ardından olayın ayrıntılarına ulaşmaya çalıştım. Her ülke kendi sporcusuna sahip çıkıyor ve sporcunun ailesi için bu zor ele geçen pahalı biletlerden temin ediyordu. Petro - Canada tüm Kanadalı atletlerin ailelerinin bilet ve 4 günlük otel masraflarını karşılamıştı. Sanıyorum Türk hükümeti de Türkiye'den gelen kadro için bu tür imkânlar hazırlamış ve harcırah vermişti ama; Tuğba Karademir'in ailesi iki ülke arasında sahipsiz kalmıştı. Kanada adına yarışmadığı için Kanadalı atletlerin yararlandığı imkânlardan yararlanamıyordu.

Ailesinin bilet alamayışı TV'de para sorunu gibi yansıtılırken, aslında biletlerin ele geçirilmesinin çok zor olduğunu ve parasıyla bile olsa tanıdık aracılığıyla garantilendiğini okudum. Acıklı durum basına sızınca yüksek mercideki bir görevli anne ve babasına iki yarışma için dört bilet temin etmişti. Her ülke sporcuları alana yüzlerinde kocaman gülümsemelerle bayraklarını dalgalandıra dalgalandıra çıktılar. Gürcüler hariç (ölüm nedeniyle), hepsinde muhteşem bir coşku vardı. Kelime Çetinkaya ise ilk çıktığında yüzünde hiç bir coşku görünmüyordu, bayrağı da sallamıyordu. Sonradan biraz açıldı.

Bin bir güçlükle 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılabilen tüm Türk atletlerine şansınız açık olsun diyorum. Vancouver'de bugünlerde herkesin yaşadığı büyük coşku sizleri de sarsın.yarışmadığı için Kanadalı atletlerin yararlandığı imkânlardan yararlanamıyordu. Ailesinin bilet alamayışı TV'de para sorunu gibi yansıtılırken, aslında biletlerin ele geçirilmesinin çok zor olduğunu ve parasıyla bile olsa tanıdık aracılığıyla garantilendiğini okudum. Acıklı durum basına sızınca yüksek mercideki bir görevli anne ve babasına iki yarışma için dört bilet temin etmişti. Her ülke sporcuları alana yüzlerinde kocaman gülümsemelerle bayraklarını dalgalandıra dalgalandıra çıktılar. Gürcüler hariç (ölüm nedeniyle), hepsinde muhteşem bir coşku vardı. Kelime Çetinkaya ise ilk çıktığında yüzünde hiç bir coşku görünmüyordu, bayrağı da sallamıyordu. Sonradan biraz açıldı.

Bin bir güçlükle 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılabilen tüm Türk atletlerine şansınız açık olsun diyorum. Vancouver'de bugünlerde herkesin yaşadığı büyük coşku sizleri de sarsın.

Şubat 2010

Yazarın Önceki Yazıları:
Başak Büyükçelen'in İkilem'i büyük ilgi gördü
Turkish Canadian Society Genel Kurul Toplantısı verimli geçti
Vancouver Bodrum Arası Doğrudan Uçuşlar!
Vankuver'de laik Cumhuriyet savunucuları coşkuyla bir araya geldi
Havai Fişek Deyip Geçmeyelim
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l