VANCOUVER'DE BAHAR


Kış Olimpiyatlarına katılan Türk sporcular şenliklerle uğurlandı


Bahar Çınarlı

Bir yandan kış olimpiyatları devam ederken, bizim burada, "Vahşi Batı"da toplumumuzun sayılan ve etkin üyesi Zinnet Omidvar ortaya bir fikir attı; "Niçin atletler için bir eğlence gecesi düzenlemiyoruz?" diye. Etkin üyelerimiz Fatma ve Mehmet Telli, Wendi - Dursun Ay ve Gülsen Aydın kolları sıvadılar; ve ortaya sımsıcak coşku dolu bir eğlence gecesi çıktı. Menüde lahmacun, mantı. börek ve baklava vardı. Son bir hafta hummalı bir yemek pişirme telaşı sürmüştü.

27 Şubat Cumartesi gecesi Scottish Cultural Centre'in büyük salonunda Vancouver'li Türkler, Türk sporcu ekibiyle tanışma, kaynaşma, sohbet etme ve hatta birlikte dans etme fırsatı buldu. İlk kez TRT'den bir ekip böyle bir geceyi belgeledi.

TCS Başkanı Burç Dizdar, Kayak Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Otto'yu, Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan'ı, Milli Takım Antrenörleri Fikret Ören, Mithat Yıldırım ve Nesim Yıldız'ı, Türk atletleri Tuğba Karademir, Tuğba Daşdemir, Kelime Çetinkaya, Sebahattin Oglago, Erdinç Türksever'i Türk ekibiyle ilgilenen Kanada olimpiyat gönüllüleri Mert Şeyhoğlu, Oben Sert, Tuncay Birben ve Eric Shaw'ı; ve yukarıda belirtilen gecede emeği geçenleri birer birer sahneye davet ederek tebrik etti. Konuk ekip kısa kısa da olsa mikrofonu alıp tüm salondakilere duygu ve düşünceleri aktardılar. Duygular daha çok "coşku" yönündeydi. Neşe Gündoğan, ekip Vancouver'a vardığından beri gördükleri candan ilgi ve sıcaklık için çok teşekkür etti.

Konukların hepsi Kanada'daki ziyaretlerinden, olimpiyat deneyimlerinden ve Kanadalı Türklerin ilgisinden çok mutlu olduklarını söylüyorlardı ve coşku yüzlerinden okunuyordu. Yarışma açısından pek başarılı olamamışlardı ama, madalyalı veya madalyasız, kalabalığın onları sevgi ile bağrına basması muhteşemdi.

Atletlerimizin hiç biri madalyaların yakınına bile gelememişti. Bayan kayaklı koşucumuz Kelime Çetinkaya katıldığı yarışlarda 69/78 gibi skorlar alırken, erkek kayaklı koşucumuz Sebahattin Oglago 77/95 gibi skorlar almıştı. Alp disiplininde bayan kayakçımız Tuğba Daşdemir yine sonlara yakın bir yerlerde bitirirken, erkek Alp disiplinci kayakçımız Erdinç Türksever ise iki yarışmasını da daha en başlarından terk ederek DNF (bitirmedi) sıfatını almıştı. Erdinç'e bu eğlence gecesinde ne olduğunu sormaya çalıştım. Kayak pistlerinin hiç alışkın olmadıkları bir tarz olmasından, sert olmasından dem vurdu. Bir başka kayakçı ise Türkiye'de antrenman imkânlarının kısıtlı olduğundan bahsetti. Bu son mutlu geceyi üzücü bir konuyu açarak bitirmelerini istemediğimden fazla sormadım. Görünen köy kılavuz da istemezdi. Kanada'nın spora ve sporculara verdiği önem ve harcadığı paranın haddi hesabi yok. Ya Türkiye'nin?

Yarışmaya Kanada'dan Türkiye adına katılan Kanadalı Türklerin gözbebeği Tuğba Karademir ilk yarışmasında 21/30 almış, ikincisinde ise 24/24 almıştı. Yani 24 kişinin içinde 24. olmuştu. Buna bir yandan üzülürken, bir yandan da kendimi teselli ettim. Yine de dünya 24. olmuştu; ve daha önemlisi bir Türk buz patenci hanım olimpiyatlara katılmış ve Türkiye'yi çağdaş bir şekilde temsil etmişti. Türkiye'nin imajı için hiç buz patencimiz olmamasından çok çok daha iyiydi. Gençlere, çocuklara ilham veriyordu.

Gecenin canlı müzik grubu Şafak Karaca, Erman Yavuz ve Erdal Kün'den oluşan Truva'ydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde herkesi coşturan DJ ekibi ise Emrah Alpa ve Seniz Tatar'dan oluşan sevgili Burinata'mızdı. Öyle ki salonun kapanma saatinde hâlâ eve gitmek istemeyip dansa devam etmek isteyen coşkulu bir kalabalık vardı.

Vancouver'li Türkler ve Türk sporcu ekibi birbirlerini tanımaktan ve birlikte geçirdikleri sımsıcak kaynaşma ortamından çok mutlu ve duygulanmış bir halde ayrıldılar.

Fotoğraflar: Bahar Çınarlı, Volker Bodegom

Nisan 2010


Yazarın Önceki Yazıları
:
2010 Kış Olimpiyatlarında çevreci bir Türk mimarı: Hasan Burak Çavka
Dünyanın gözü 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunlarında
Başak Büyükçelen'in İkilem'i büyük ilgi gördü
Turkish Canadian Society Genel Kurul Toplantısı verimli geçti
Vancouver Bodrum Arası Doğrudan Uçuşlar!
Vankuver'de laik Cumhuriyet savunucuları coşkuyla bir araya geldi
Havai Fişek Deyip Geçmeyelim
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l