VANCOUVER'DE BAHAR


Locked-Up Abroad-Iraq (Yurtdışında Tutsak Kalanlar-Irak) filmi Vankuver'de büyük ilgi gördü

Arkadaşımız Dr. Bahar Çınarlı yazar-gazeteci Scott Taylor ile birlikte. Fotoğraf: Volker Bodegom

Bahar Çınarlı

VANKUVER - Kanada Türk Konseyi'nin (KTK) Gençlik Kurultayı'nın son etkinliği olarak 16 Ocak 2011'de Fifth Avenue Cinemas'da Kanadalı gazeteci, yazar Scott Taylor'un 2004'te Irak'ta yaşadığı 5 günü anlatan "Locked-Up Abroad- Iraq" adlı film gösterildi.

Scott Taylor, Kanada ordusunda görev aldıktan sonra, son 20 yıldır savaş alanlarının gazetecisi olarak çalışmış. Bu filme konu olan 5 gün, Irak'a 20. kez gidisinde yaşanmış. Amerikalıların bombalayacağı haberi çıkan kuzeybatı Irak'taki bir bölgeye, bir Türk hanım gazeteci Zeynep Tuğrul ile birlikte kasten, savaşı en önden izleyip yazabilmek için gitmişler. Kimsenin gitmek istemediği bölgeye bin bir güçlükle ulaşınca, Ansar al-İslam adlı radikal bir Müslüman grup tarafından "Amerikan ajanı" sanılarak tutsak alınmışlar.

Bir saatlik bu film, 2004 Eylül'ünde ölümle burun buruna geçirdikleri 5 günü konu ediniyor. Filmde, özellikle tutsak alanların bazılarının Türkçe de konuşuyor olması sayesinde, Zeynep'in onlarla iletişime geçebilmesi ve birden çok kez Scott'u öldürmelerine mani olması vurgulanmış. İki gazeteci bir yandan kendilerini esir alanların elinde öldürülmemek, işkence görmemek için çabalarken, diğer yandan bölgeyi bombalamak üzere olan Amerikalılar arasında "iki ateş arasında" kalmışlar. Ancak film özellikle yaşadıkları tutsaklığı konu alıyor. Böyle bir tutsaklıktan geri sağ dönen nadir kişiden birisi olan Scott, bunu anılarında yazmış. Tabii onları tutsak alanlarla Müslüman bir Türk kadını olarak iletişime geçen ve hayatlarının kurtulmasında büyük rolü olan Zeynep'e şükran duyuyor.

Zeynep Tuğrul ile bu müthiş deneyimden sonra ancak kısa bir süre film çekiminde görüşebilmişler.

Scott Taylor evli ve bir erkek çocuk babası. Filmde de bahsi geçen sevimli oğlu, film öncesi babasıyla, babasının önünde kitaplarını imzaladığı masadaydı. "Unreconciled Differences" (Uzlaşmaya varılamamış farklılıklar- Turkey, Armenia and Azerbaijan) ve "Unembedded" adlı son 20 yıl içinde gazeteci olarak yazdığı savaşlarla ilgili haber ve anılarını içeren kitaplarını imzaladı Taylor. Scott Taylor filmden gösteriminden önce de kısa bir konuşma yaptı.

Scott Taylor Esprit de Corps adlı bir askeri derginin yayımcısı ve genel yayın yönetmeni. Bugünlerde gazeteci olarak gittiği bölgeler Afganistan ve Kafkas bölgeleri.

Film, Türk, Azeri ve diğer Kanadalılar tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Şubat 2011


Yazarın Önceki Yazıları:

Pasifik kıyısındaki Cumhuriyet Kutlaması…
Kış Olimpiyatlarına katılan Türk sporcular şenliklerle uğurlandı
2010 Kış Olimpiyatlarında çevreci bir Türk mimarı: Hasan Burak Çavka
Dünyanın gözü 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunlarında
Başak Büyükçelen'in İkilem'i büyük ilgi gördü
Turkish Canadian Society Genel Kurul Toplantısı verimli geçti
Vancouver Bodrum Arası Doğrudan Uçuşlar!
Vankuver'de laik Cumhuriyet savunucuları coşkuyla bir araya geldi
Havai Fişek Deyip Geçmeyelim
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l