Osman Bolulu'ya Saygı


Osman Bolulu ile Tanışmam

VARTAN S. HEZARAN

Kendisini görmüş değilim. Önce Bizim Anadolu Gazetesi’nde köşe yazılarını okudum ve genelde insanı ele alan konuları oldukça ilgilendirdi beni. Bu arada bildireyim, o ana kadar sanat, edebiyat ve dilbilim üzerine Türkçe olarak fazla birşey okumamıştım.

Aradan birkaç ay geçti ve Bolulu’nun İnsan İnsana Eklene Eklene adlı deneme kitabı çıktı. Yapıt, Cumhuriyetin kuruluşunun 75. ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 60. yıldönümü dolayısıyla Kültür Bakanlığı’nca 14 dalda sanat ve edebiyat alanında açılan yarışmalarda, deneme dalında ödül kazandı. Kısa bir süre sonra da kitabın adıma imzalanan bir örneği Bizim Anadolu sayesinde elime geçti.

Zamanla Osman Bolulu’nun Yağmur Sonrası ve Korkacaksan Kitapsızlardan Kork adlı kitapları gelip zenginleştirdi kütüphanemin mütevazı Türkçe kitaplar bölümünü. Osman Bolulu’yu işte böyle tanıdım; çalışmalarından. Ortak bir yanımız vardı: ikimiz de öğretmendik. Bolulu 6 yaşında köyde işbölümü listesindeydi; 11 yaşında ise köy enstitüsünde. Emin olduğu tek şey bilmedikleridir. Öğretmenleri de dahil olmak üzere çevresindeki insanların içeriksizliklerine, mantıksızlıklarına, yanlışlıklarına, yapmacık davranışlarına karşı şiddetle tavır alan, inandığı davadan şaşmayan katı bir Anadolu insanıdır.

Öğrencilerini büyük bir takdirle sever. Bütün pencereler toprağa bakılmak için yapılmıştır fakat, “Ya hamam pencereleri öğretmenim?” diye soran öğrenciyi daha da fazla sever. Ya devamlı pencere yanında oturarak göklere bakan ve adı “bulut çobanı”na çıkan öğrencisi?...

İşte böyle tanıdım, böyle hayal ettim Osman Bolulu’yu.

Unutamayacağım bir öyküm de var kendisiyle. Sanırım yılbaşı üzeriydi. Bir gün telefon çaldı. Ne ben, ne de karşı taraf emin değildik birbirimizden. En az on kere alo dedik. Telefon Türkiye’dendi. “Ben Osman, dedi, Osman Bolulu”. Bizim Anadolu’nun son sayısında ABD Cumhurbaşkanı Bill Clinton üzerine bir yazı yazmıştım; herhalde okumuş olacak ki, “Adam uçkuruna hâkim olamıyor” dedi. Uzun uzun, hatta çok uzun konuştuk. Bir ara “Böyle devam edersek tırmanacak Osman Bey” dedim.
-Ne tırmanacak? dedi şaşkınlıkla.
-Fazla yazacak, dedim.
-Yazsın, ben taze para yerim, dedi, bayat para yemem; ga... lar bayat para yer.

Bana imzaladığı İnsan İnsana Eklene Eklene başlıklı yapıtında “...ve kendisiyle yüz yüze tanışmak dileğiyle.” diye bitirir sözlerini.

Nisan 2002