Ekin / Yazın / SanatBekir Erdinç'e Londra Kitap Festivali'nden ödül

YALÇIN DİKER

Geçtiğimiz sayılarda kendisini ve yapıtlarını tanıttığımız Ottavalı arkadaşımız Bekir Erdinç "Emine'nin Masumiyeti" (Innocence of Emine) adlı kitabıyla katıldığı 2014 Londra Kitap Festivali'nde Onur ödülüne layık görüldü.

Ocak ayı sonunda yapılan ödül töreni için Londra'ya giden Bekir Erdinç festivalde yaptığı konuşmada kitabını bütün dünyada erkek egemenliği altında yaşayan kadınlara adadığını söyledi.

Bekir Erdinç'in konuşmasının tam metni şu şekilde:

"Öncelikle Londra Kitap Festivali Organizasyonu'na teşekkür etmek istiyorum. Benim için burada olmak güzel bir onur.

Doğruyu söylemem gerekirse, bu ödülüm ile çok mutlu oldum.

Ben aslen bir çiftçi çocuğuyum ve profesyonel bir yazar olduğumu iddia edemem. Fakat buna rağmen (kitabını yukarı kaldırarak) sonuç gördüğünüz gibi burada.

Kitabım gerçeklerle dolu ve bu kitabımı bütün dünyada, özellikle de İslam ülkelerinde erkek hakimiyeti altında yasayan kadınlarım durumlarına ayna tutmak amaçlıdır.

Bu nedenle bu ödülü ve kitabımı bütün dünyada erkek egemenliği ve baskısı altında yaşayan kadınlara adıyorum. İzninizle bir kere daha vurgulamak istiyorum: Özellikle İslam ülkelerinde yaşayan kadınlara. Teşekkür ederim."

"Emine'nin Masumiyeti" yazarın yakından tanıdığı bir köylü kızının yaşam hikâyesi. Emine'nin yaşadığı dünyayı, olayları ve başından geçenleri anlatıyor. Söz konusu eser bir roman gibi gözükmekle birlikte aslında Emine'nin başından geçenlerin kendi anlattıklarına dayanarak yazılmış gerçek bir öyküsü. Kitapta yazar Emine'yi anlatırken aslında Emine'nin yaşadığı dönemi, ortamları ve toplumsal gerçekleri de gözler önüne seriyor.

Londra Kitap Festivali JM Northern Media adlı şirket tarafından 1999 yılında kuruldu. Ayrıntılı bilgi www.londonfestival.com adresinden öğrenilebilir.

Öte yandan kitabı edinmek isteyen kitapseverler gazetemizle iletişime geçerlerse siparişler yazara iletilebilir.


Bizim Anadolu

Mayıs 2015