EKİN / YAZIN / SANAT


Vancouver'de Türk Sinema Günleri Başladı


BAHAR ÇINARLI

Son yıllarda Turkish Canadian Society (TCS)'nin çeşitli yönetim kurullarının çabalarıyla "deneme yayınları" yapılmış olan "Türk Sinema Günleri", bu yıl TCS genç, profesyonel ve dinamik yönetim kurulunun çok yerinde kararıyla en başarılı haline ulaştı. İlk olarak belgesel film günüyle büyük başarıyla açılan dönemin ikinci gösterimi, konulu film Beynelmilel oldu. 24 Haziran Salı gecesi kent merkezinde büyük ve rahat Pacific Cinematheque'te gösterilen film büyük ilgi gördü. Gösterim özellikle Vancouver'deki Türk toplumunu bir araya getirirken, film İngilizce alt yazılı olduğu için Türkçe bilmeyen izleyici tarafından da zevkle izlendi.

Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in ortaklaşa yönetmenliğini yaptığı Beynelmilel'in baş oyuncuları Cezmi Baskın, Özgü Namal ve Umut Kurt'tan oluşuyor. 1980'li yılların başında Adıyaman'da geçen hikâye, şehir eski öğelerini daha iyi koruduğu için bugünün Tarsus'unda çe-kilmiş. Konusu kısaca şöyle: "1982 yılında Adıyaman'da bir grup müzisyen, o yıllarda uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağından dolayı geçim sıkıntısına düşerler. Geçinebilmek için buldukları çözüm hepsinin tutuklanmasına yol açar. Yörenin sıkıyönetim komutanı, bu yerel müzisyenleri "çağdaş bir orkestra"ya dönüştürmek isteyince komik olaylar dizisi başlar..."

Gösterimde ayrıca Türk mutfağından örnek yiyecekler ve YK üyesi Ercan Selek'in Pacific Avenue'deki Café'si Waves'den armağan edilen nefis kahveler sunuldu. Gösterime gelen izleyiciler dernek yararına satılan Türkiye tişörtlerini adeta kapıştılar. Bunda belki de gösterimin UEFA kupasıyla aynı günlere denk gelmesinin etkisi de vardı.

Altı ayda birçok anlamlı etkinliğe de imza atan 2008 TCS Yönetim Kurulu'nu tüm etkinlikleri ve başarılı Sinema Günleri için toplumumuz adına tebrik ediyorum.


Haziran 2008