GÜNCEL HABER


Cinayetten kısa bir süre sonra, eski koca Cengiz Işıko York Bulvarı üzerindeki Merkez Kütüphane'de yakalandı.

Hamilton'da inanılmaz cinayet


SEVİM ONURALP

HAMİLTON - 28 Ocak günü öğle saatlerinde ayrıldığı eşi Cengiz Işıko tarafından ailesiyle birlikte yaşadığı Batı-5 yakınlarındaki Elkwood Drive adresinde bıçakla öldürülen Mürüvet Tuncer ve ağır yaralanan yeğeni Rümeysa Coşgun'un haberi yüreklere kurşun gibi oturdu.

Mürüvet Mum ışığında anıldı

Tuncer için, Swackhamer Blanchford & Wray Funeral Home 1341 Main St. W. adresinde 4 Şubat günü son yolculuğuna çıkmadan önce düzenlenen törende, çocukları, yakınları, arkadaşları, sevenleri gözyaşlarına boğuldular.

Tuncer'i, kısa, hızlı ve acılarla yüklü yaşamı ve mutluluğu bulduğuna inandığı Kanada'da da ölüm peşini bırakmadı. Henüz 16 yaşındayken, eğitimini tamamlamayı istediği yaşlarda çevre baskısıyla evlenen ve Fransa'ya yerleşen Tuncer, ayrılmak istediği ilk eşi tarafından da bıçakla yaralanmış ve ilk eşi hapis cezası almıştı. Eşinden boşandıktan sonra, Işıko ile tanışan ve onunla evlenen Tuncer, 2005 yılında ilk eşinden olan en küçük kızı ve Işıko'dan olan oğlu ile Işıko'nun ardından Kanada'ya iltica etmişti.

Işıko ile olan sorunları artan, daha sonra şiddet nedeniyle eşinden ayrılan ve ailesiyle birlikte yaşamaya başlayan Tuncer, oğlunun velayetini almak için dava açar. Yasalar Tuncer'in talebini haklı bularak, 4 yaşındaki oğlu Devrimcan'ın velayetini anneye bırakır ve babanın belirli zamanlarda çocuğu görmesine izin verilir.

Tuncer, gönüllü çalışmaları, yardımseverliği ve çalışkanlığıyla Türk toplumu tarafında tanınmaktadır. 2007 yılından bu yana da "Maria'lı Dakikalar" adlı rumuz ile Yeni Hayat Gazetesi'nde de yazılar yazmaktaydı. Tuncer'in, ilk eşinde 13, 23, 24 yaşlarında üç çocuğu ve Işıko'dan olan 4 yaşında bir oğlu bulunuyor.

Cinayetten kısa bir süre sonra, York Bulvarı üzerindeki Merkez Kütüphane'de yakalanan Işıko, ilk gece polis karakolunda tutuldu, ilk mahkemeden sonra yargılanmak üzere ceza evine konuldu. Alınan bilgilere göre, yargıç karşısına çıkarılan Işıko'nun perişan göründüğü ve hiç konuşmadığı yönünde. Üzerinde beyaz bir tulumla yargıç karşısına çıkarılan Işıko, genellikle polisin zanlıların kıyafetlerini delil olarak aldığı zamanlarda kullandığı belirtildi.

Avukat Anthony McCusker, Işıko'nun birinci dereceden cinayet ve cinayete teşebbüs iddialarının yüksek sesle müvekkilinin yüzüne okunmasını talep etti, öldürülen kişinin ve Coşgun ailesinin üyeleriyle Işıko'nun temasa geçmemesi istemi de yargıç Ross tarafından kabul edildi.

Polis geçtiğimiz ay işlenen cinayetle ilgili olarak araştırmalarını sürdürüyor. Batı Mountain sakinlerinin de yardımını isteyen polis, Limeridge ve Batı-5 bölgesinden başlayarak soruşturmalarını Kuzeye, şehir merkezine doğru yapmaya devam ettireceklerini belirtti. Cinayet hakkında daha fazla bilgi vermekten kaçınan polis, basın bildirileri açıklamayla yetiniyor.

Şubat 2009