VANCOUVER'DE BAHAR


Turkish Canadian Society
Genel Kurul Toplantısı verimli geçti

Bahar Çınarlı

Vankuver'deki Turkish Canadian Society Genel Kurul Toplantısı 24 Ocak 2010'da iyi bir katılımla gerçekleştirildi. Oturumu bu yıl da toplumumuzun sevilen değerli üyesi Erol Karacabeyli yönetti. Tutanakları ise toplumumuzda yıllardır etkin olan Demet Edeer tuttu. 2009 Yönetim Kurulu (YK) raporlarını sundu ve aklandı. Dönem boyu etkinlik ve genel gidiş bilgilerini Başkan Burç Dizdar, maddi bilgileri de Sayman Volkan Demirci başarıyla sundular. Yıl sonu maddi raporu Murat Madazlı tarafından sunuldu. Bu yıl dernek vakıflaşma yolunda tüzük değişikliğiyle hükümete başvurmuş, ancak gelen yanıtta bir kaç maddenin daha değiştirilmesi öngörülmüştü. Bu değişiklikler üyelere Yönetim Kurulu tarafından açıklandı. Ardından Avukat A. Ourom kısa bir konuşma yaptı ve tüzük değişikliğiyle ilgili soruları yanıtladı. Derneğin vakıflaşması için hükümet tarafından öngörülen bu değişiklikler tek bir ret oyuna karşın tüm katılanların evet oylarıyla kabul edildi. Toplantıda Ali Ergüden, Sevim Çomu, Nesrin Altıntaş, Semra Yalkın, Eray Karabilgin, Şenkal Öztürkler, Mine Dery gibi Vankuver Türk toplumunda tanınan, toplumumuza hizmetleri dokunmuş üyeleri ve Fahri Konsolos Mehmet Sezginalp de bulundu.

Tüzük değişikliğinin oylanmasından sonra yeni Yönetim Kurulu seçimine geçildi. Başkan Burç Dizdar tüm üyelerin sevinçle karşıladığı kararını açıkladı. Yönetime devam edecekti. Keza, Sayman Volkan Demirci ve üye Berna Akoğlanoğlu da göreve devam ediyordu. Bu başarılı kadrodan yeni yönetimde devam edeceklerin olması çok güzel bir haberdi. Derneğin son yıllardaki şanssızlığı etkin ve başarılı olan hemen hiç bir başkanın veya Yönetim Kurulu üyesinin bir kaç yıl üst üste düzenli olarak yönetimde kalmamasıydı. Bunun en büyük nedeni ise ağır çalışma temposu sonucunda yönetimdekilerin yorgun düşmesi ve kendi mesleksel ve özel hayatlarını ihmal etme durumunda kalmalarıydı. Toplumumuzun çeşitli kesimlerinden bireyler bu hiçbir karşılık görmeden büyük fedakârlıklarla çalışan Yönetim Kurullarını yeterince desteklemeyip hatta zaman zaman çok yersiz ve ağır eleştirilerde bulunmaktan hiç kaçınmıyorlardı. Bu da zaten bitap düşmüş olan Yönetim Kurulu'nun bir sonraki dönemde çalışmaya devam etmek istememesine yol açıyordu. Sanıyorum Vankuver'deki Türk toplumu geçtiğimiz yıllarda bu olumsuz yaklaşımı azaltmayı -ya kendi olumsuzluklarına hakim olarak ya da çevrede gördükleri olumsuz yaklaşımları bastırarak- başardı ve Yönetim Kurulu'na köstek değil destek olmayı, birlikte el ele çalışmayı öğrendi, hâlâ da öğreniyor. En önemli olan birlikten güç doğduğunun ve ortak bir amaç için hareket edilmekte olunduğunun hiçbir zaman unutulmamasıdır.

2009 Yönetim Kurulu Başkanı Burç Dizdar, Başkan Yardımcısı Güler Aylar, Yazman Vedat Uluğtekin, Sayman Volkan Demirci, üyeler Mete Gündoğdu, Berna Akoğlanoğlu, Erkan Özer'e ve etkinliklerde rol almış olan büyük gönüllü ordusuna başarılı bir yıl için Vankuver Türk toplumu adına teşekkür ediyorum.

2010 yeni Yönetim Kurulu Burç Dizdar, Volkan Demirci, Özen Aşık Dizdar, Cem Erdemir, Berna Akoğlanoğlu ve Volker Bodegom'dan oluşuyor. Sevilen üye Volker Bodegom son yıllarda çeşitli dernek etkinliklerinde gönüllü olmuş ve bir çok etkinliği hem dernek hem Bizim Anadolu için fotoğraflamış, birkaç yıldır Türkçe dersi almakta olan ve ilk anavatan kökenli olmayan (Hollanda asıllı Kanadalı) Yönetim Kurulu üyesidir. Yeni Yönetim Kurulu'na 2010'da başarılar diliyorum.

Fotoğraflar: Volker Bodegom, Bahar Çınarlı


Şubat 2010

Yazarın Önceki Yazıları:
Vancouver Bodrum Arası Doğrudan Uçuşlar!
Vankuver'de laik Cumhuriyet savunucuları coşkuyla bir araya geldi
Havai Fişek Deyip Geçmeyelim
Montreal Gezimin Ardından Düşünceler
Değişik bir 23 Nisan kutlaması
Büyük Yalan her şeyi gerçek belgelerle anlatıyor
Vankuver'de yeni yönetim ve tüzük değişikliği
Mustafa Filmini Üzüntü ve Kızgınlıkla Seyrettim
Her Yerde Kar Var!...
Şeker Bayramı Vancouver'de kutlandı
Vancouver'liler Yaza Doyamadı
Vankuver'de Türk Sinema Günleri Başladı
Bu Vancouver'den Latif Geçti!
1. Vancouver Türk Şiir Günü

l